Anayasa Mahkemesi Kararı Verdi Kürtçe Konuştular diye Ceza Verilmez

0
380

Anayasa Mahkemesi, Kürtçe konuşma yaptığı için cezalandırılan siyasetçilerin Anayasal haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

2009 yılı yerel seçimler öncesinde seçim çalışması kapsamında Lice belediye başkanı Fikriye Aytin Ali Şimşek ve Sevi Demir kürtçe konuşma gerçekleştirdiler. Bunun üzerine Lice Cumhuriyet Başsavcılılığınca soruşma başlatıldı. Açılan kamu davası deam ederken Anayasa mahkemesinin , 2012 yılında verdiği bir kararla siyasi partilerin faaliyetlerinde Türkçeden başka dil kullananların cezalandırılmasına ilişkin 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 117. maddesini iptal etti.

Bu kişiler, Yüksek Mahkemenin iptal kararına karşın cezalandırılmalarının, ifade özgürlüğü ile suç ve cezaların kanuniliği ilkesinin ihlali niteliğinde olduğu iddiasıyla bireysel başvuruda bulundu. Anayasa mahkemesine başvuran kişiler için AYM Anayasanın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiği aktarıldı.Anayasa Mahkemesi, ayrıca, başvurucuların yürürlükte olmayan bir kanun hükmüne dayanılarak cezalandırılmalarının, Anayasanın 38. maddesinde güvence altına alınan “suç ve cezaların kanuniliği” ilkesini ihlal ettiği sonucuna ulaştı. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here