Anayasa Mahkemesi Kararı Verdi Polis Müdahalesi Hak İhlali

0
343

Toplu Basın açıklamalarının polis tarafından engellenmesi durumu AYM tarafından, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali olduğuna karar verildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ve Eğitim Sen İzmir şubesi tarafından 4+4+4 eğitim sisteminin protestosu amacı İzmirden Ankaraya hareket etmeleri sırasında karşılaştıkları polis müdahalesi kararı resmi gazetede yayınlandı.

AYMnin gerekçeli kararında şunlar belirtildi: “Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde polisin müdahalesi esnasında ortaya çıkan panik ve karmaşada gösteriye katılan ancak müdahale edilmesi gerekmeyen kişilerin de müdahaleden etkilenmesi mümkündür. Bu durumda polisin kontrollü hareket etmesi ve müdahaleyi gerektiren durumu yaratan kişiler dışındakilerin müdahaleden etkilenmemesi için gerekli tedbiri alması beklenir. Ancak müdahalenin oluşturduğu karmaşa ve panik ortamında bu tedbirlerin polis tarafından mutlak olarak uygulanmasının zorluğu da kabul edilmesi gerekir.”

AYM Anayasanın 34.maddesi gereğince başvuranların toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleneme hakkının ihlal edildiğine karar verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here