Bulut Teknolojisi

0
270

Türkçe “bulut bilişim” olarak kullanılan “cloud computing” teriminin kaynağı tam olarak belli değildir, fakat bilişim ve iletişim sistemlerinin diyagramlarındaki ağları belirtmek için kullanılan bulutvari çizimlerden türetildiği tahmin ediliyor.

Bulut teknolojisi, dijital bir ağ aracılığıyla birden fazla sunucu bağlantısı gerçekleştirmektir. İşlevsel adı olan “çevrim içi bilgi dağıtımı” tanımı sizin için biraz daha açıklayıcı olacaktır. Genel olarak ise bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmete verilen genel ad diyebiliriz. Bu şekilde bakıldığında bu bir ürün değil aslında bir hizmettir.

Bulut teknolojisi sayesinde şirketler, okullar, firmalar vb. büyük kuruluşların birbiri içerisinde veya internet alanında daha hızlı bilgi paylaşımı ve depolanmasını sağlanmaktadır.

Bulut teknolojisi için, National Institue Of Standarts and Technology tarafından kısa ve spesifik bir tanım yapılmıştır: “Bulut teknolojisi,düzenlenebilir veri kaynakları havuzundan oluşan,ağlara erişimi sağlayan ve çok düşük performansla  yayınlanabilen ve karşılanabilen uygun bir modeldir. Bulut teknolojisi, son kullanıcının fiziksel alanını ve konfigürasyonunu gerek duymadan, hesaplama, yazılım, veri erişimi ve depolama cihazları sağlar.Elektrik şebekesine parelel olarak tasarlanır ve böylece hangi cihazın ne kadar harcama yapıp yapmadığı ile ilgilenmez.”

Bulut sistemi, internete bağlanabilen bilgisayara veya akıllı cihaza gereksinim duyar. Kulllanıcı bulut sistemine giriş yaparak sistemde işlem gerçekleştirir ve web protokollerini kullanarak kullanıcı-sunucu temelli çalışır. Bulut teknolojisi, sunucu tabanlı bir uygulama sağlar, tüm kullanıcılar bu uygulamalara erişebilir ve çıktı sunucu tarafında görünür.

En büyük sorunlarından bir tanesi bilgi güvenliği ve kullanıcı gizliliğini tam anlamda koruyamamasıdır. Ortak bir havuzda biriken bilgiler kullanıcının kendi bilgisiyarında değildir. Kullanıcının kişisel bilgilerinin güvenliği,  başka bir yerde veya konumda yer alan sağlayıcı tarafından sağlanır. Bu durumda, farklı konumdaki kişiler, farklı kişiler hakkında hertürlü bilgiyi örneğin market bilgisini elde edebilir.

Diğer bir sorun ise; sunucu içerisinde public ve private diye adlandırılan iki farklı alan vardır ve bu bilgiler çeşitli ülkelerde depolanır. Ancak sorunun yaşandığı nokta; bu bilgilerin saklandığı yerler sadece çok zengin ülkerde bulunmasından kaynaklanıyor. Bu durum da fakir ve zengin ülkeler arasındaki dijital bölünmeyi arttırır.

Umut Ekrem Şenyay

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here