Google’ın Sürücüsüz Arabası

0
271

Teknolojinin çalışma stili gayet basit aslında. Birisi aracın durduğu yeri tespit eden, diğeri ise aracın nerede olduğu ve nereye gitmesi gerektiği bilgilerini sağlayan iki ana sensörden oluşuyor. Google araç teknolojisi, lazer takımı, kameralar ve sensörler, internet bağlantısı, gps ve radar algılayıcılarla donatılmış. Park edildiği lokasyonu GPS ile kayıt ederek gideceği  yeri yani hedef noktayı belirliyor. Çevreye duyarlı olan araba, hava şartlarına uyum sağlıyor, trafik ışıkları bilgilerine ulaşıyor ve etrafındaki diğer araçlara dikkat ederek ilerliyor.

Kendi kendine gidebilen otomobilin öncelikli amacı görme enegelli vatandaşların ulaşımını rahatlatmak ve onların için uygun koşulları sağlamaktı. Bu aracın ilk test soförü, ABDnin California eyaletinde yaşayan görme engelli sürücüsü,  Santa Clara Vadisi Körler Merkezi müdürü Steve Mahan olmuştu. Mahanın gözlerinde yüzde 95 oranında görme kaybı var. Googleın yayınladığı son videoda gördüğümüz üzere bahsedilen sistem ile donatılan Toyota Priusa binen Mahanın direksiyonun başına geçtiği görülüyor. Bir fast-food lokantasından yemek alıyor, araç ilerlerken Mahan yemeğini yiyebiliyor. Yol üzerindeki çamaşırhaneden eşyalarını alan Mahan, yeniden evine dönüyor.

Test sürüşleri şu an sadece Californiada yapılsa da, Nevada eyaletinde bu tip araçlar için özel bir yönetmelik hazırlanıyor. Yönetmelik, araçların testlerinin daha güvenli ve yasal olmasını amaçlıyor. Google mühendislerinin son açıkalamalarına göre daha üstünde yoğunlaşıp çözmeleri gereken pek çok sorun olduğu ve önlerinde katedilmesi gereken daha yol olduğunu belirttiler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here