HSYK 4 Savcı, 1 Hakimi Meslekten İhraç Etti

0
279

HSYK 17-25 Aralık operasyonunu yürüten savcılar; Öz, Kara, Akkaş, Yüzgeç ve hakim Karaçöl için meslekten ihraç kararı verildi.

HSYKnın meslekten ihraç ettiği bu dört ismin yolsuzluk 17-25 Aralık Yolsuzluk Operasyonunda görev alması dikkat çekti. HSYK 2.Dairesinin ihraç kararını 5e 2 oy çokluğu ile aldığı belirtildi.

Hakimler ve Savcılar Kanunun 69. maddesinin son fıkrasına istinaden alınan karar:

Kanunun 69. maddesi, “Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir” hükmünü içeriyor.

Karara tepki gösteren Savcı Öz sosyal medyada konuyla ilgili mesajlarda bulundu: Haberler doğruysa HSYK yetki gaspı yapmıştır.Verdiği karar yok hükmündedir verdiği kararda milletinden gecikmeden ötürü özür de dilememiştir.

HSYK anayasa ve yasaları çiğneyerek savunmamızı dahi almadan yukarıdan aldığı talimatla bu kararları vermiştir yazıklar olsun bağımlı HSYKya.

HSYKda CB nin atladığı türbanlı üye biz burada Siyasal yargılama yapıyoruz diyerek, kararların kimin talimatıyla verildiğini itiraf etmiş.

HSYK 2.Daire başkanı ise, üyelerimiz hiç kimseden etkilenmedi açıklamasında bulundu.

4 Savcı ve 1 hakim Bu kişiler, birinci derece hakim ve savcı olmaları nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtayda yargılanacak. Yargıtayda yargılanacaklar

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here