İnternetin Karanlık Yüzü

0
211

Geçtiğimiz ay içerisinde Erzurum’da 12 yaşında Küçük Musa’nın vahşice öldürülmesi ile kamuoyunun dikkati Internet üzerinde oynanan online oyunlara çevrildi. İddialara göre küçük Musa online oyun mafyansın eline düşmüş veya online oyun sırasında bir başkasının karakterini ele geçirdiği için intikam için öldürülmüştü. İşin iç yüzünü Emniyet güçleri elbette ortaya çıkaracaktır ama sebebi ne olursa olsun İnternet üzerinden oynan oyunlara ve internet üzerinden işlenen suçlara dikkat çekmek gerekli.

Online oyun dünyası, hem Dünya’da hem de Türkiyede çığ gibi büyüyor. İnsanlar bu oyunlara zamanlarını ve paralarını harcamaktan da kaçınmıyor. Çünkü insanların topluluk içinde kabul görmesini, nam yapmasını ve saygınlık kazanmasına sebep olan bu oyunlar aslında gerçek dünyada bir araya gelmeyecek insanların omuz omuza savaşabilmesine olanak sağlıyor.  Ayrıca bir de Second life gibi üç boyutlu sanal sosyal ortamlar var. Bu ortamlarda kişiler kendi karakterlerini oluşturup, giydirip saçını yapıp sosyal gruplara katılıyor ve kişisel ilişkiler kuruyor. Second Life gibi oyunlara Dünyadan ve Türkiye’den pek çok şirket de katılıyor ayrıca modacılar ve tasarımcılar da ürünleri ile boy gösteriyor.

Oyunlarda yüksek seviyelere gelen ve yenilmez olan savaşçı karakterler, Second life da ise popüler olan mekânlar veya moda tasarımlar yüksek ücretlere el değiştirmektedir. Bu sayede online oyun sektörü masumiyetini kaybederek aynı zamanda yüksek bir rant alanı haline de gelmiştir. Türkiye’de online oyun oynayan en az aktif 3 milyon kişinin olduğunu duyunca çok da şaşırmadım. Ancak ne yazık ki bu milyonluk mecranın kurallarını düzenleyen bir hukuk sistemi yok. Tabi bir de Internet için hukuk oluşturulmasına karşı çıkan bir grup da var Ancak milyonlarca kişinin ortak paylaşım içinde olduğu bir sistemin hukuksuz bırakılması bence makul değil.

Neden mi? Çünkü online oyun ve üç boyutlu sosyal ortamlarda işlenen suçların haddi hesabı yok ve bu ortamlarda işlenen suçların caydırıcı bir cezası yok. İnsanların aylarını ve belki de yıllarını harcayıp masraf yaptıkları karakterlerinin bir sabah uyandıklarında internet korsanları tarafından çalınıp bambaşka birine yüksek ücretler karşılığında satılması mümkün. Bir gün birisi gelip oyundaki karakterimi çaldılar, arabamı çalsalar daha iyiydi ne yapabiliriz? diyen biri ile karşılaşmıştım Ya da Second life üzerinde sizin adınızla ve resminizle ortalığa hakaretler eden, arkadaşlarınızı sizden soğutan veya arkadaşlarınızla yerinize muhabbet eden birini fark etseydiniz ne hissederdiniz?

Mevcut hukuk sistemimiz şu anda bu sorunlara ütopik gözle baksa da, Amerika’da sanal tecavüz davası yıllar önce çok tartışıldı. Sanal ortamda üye olduğu gruptaki diğer kadınlara aslında olmamasına rağmen gerçek hayatta tecavüz ettiğini grup ortamında ballandıra ballandıra anlatan Amerikalı vatandaşa, kadınların manevi dünyasını bozduğu ve tecavüze uğramış gibi hissettirdiği için tecavüz cezası verilmesi tartışılmış idi. Biz de bu günleri göreceğiz ama daha zamanı var

Internet üzerinden işlenebilen suçlar online oyunlarla sınırlı değil. Tehlike aslında bundan çok daha büyük. Evindeki işindeki masum bilgisayar aracılığı ile internete girip haber okumak isteyen, bankadaki hesabından kirasını ödemek isteyen veya Facebook’tan arkadaşları ile buluşmak isteyen genci-yaşlısı, iş adamı- ev kadını, öğrencisi –işsizi tüm internet kullanıcıları büyük bir risk altında fakat ateş düştüğü yeri yakar misali insanlar başına gelmeden tehlikenin farkına varamıyor. En çok işlenen ve belki de en can yakıcı olanı, bilgisayarınıza tarihi Truva Atından esinlenen bir program aracılığı ile bir şekilde casus program sokulması sonucu bütün verilerin, şifrelerin ve isimlerin korsanların bilgisayarına aktarılması ile banka hesaplarının boşaltılmasıdır. Eskiden zararlı sitelere girmez, kimden geldiğiniz e-postaları açmazsanız böyle bir tehlike altında değildiniz. Ancak günümüzde durum farklı, iyi bir virüs koruma programınız yoksa her zaman girdiğiniz en güvenilir sitelerden bile böyle programları kapmanız mümkün. Bunun yanı sıra Korsanların bankalardan geliyormuş gibi gösterdikleri e-postalar aracılığı ile milyonlarca kişinin kullanıcı adı ve şifrelerini çaldıklarını biliyor muydunuz? Pek çok kişinin bilgisayarında açık olan MSN programından günde yüzlerce zararlı programın saldırısı geldiğini de bilmek gerekir. Bu sebeple de karşımızdaki tehlikenin farkında olmak ve önlemleri almak gerek.

Türk Ceza Kanununda bu tür suçlara ilişkin düzenlemeler var ve ayrıca ağır cezalar da söz konusu. Başkasının bilgisayarına veri göndermekten tutun, başkasının bilgisayarından veri almaya ve internet yolu ile banka dolandırıcılığı yapmaya ve kişisel verilerinizi çalmaya kadar pek çok suç türü Kanunda düzenlenmiş durumda. Son dönemde Emniyet içinde bu tür suçlara karşı birimler kurulması ve ileri teknolojilerin kullanılması ile suçluluğa karşı mücadele de üst seviyeye çıkmıştır. Böyle bir suçun mağduru olduğunuzda bilgisayarınıza hiçbir müdahale yapmadan derhal Bankaya ve polise bildirimde bulunmanız halinde suçluların takibi de mümkün olacaktır. Bu tür durumlarda ilk 24 saat çok önemli.

Internet üzerinden işlenen suçlar çok değişik şekillerde işlenerek çığ gibi büyüyor. Kişiler bir suç tipine önlem aldıkça korsanlar başka yollar yaratarak bilgisayarlara girmeye çalışıyor. Bu nedenle önce biz kendi güvenliğimizi kendimiz sağlamalı ve tehlikenin farkında olarak İnterneti kullanmalıyız. Bununla birlikte Online oyunlar ve Sanal Sosyal Dünyalarda işlenen yeni suç tipleri de dikkate alınarak yeni düzenlemeler yapılmalı.

Av. Eren Evren

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here