İşte Yargıtay Başkanlığına Aday Olan 5 İsim

0
158
Yargıtay Başkanı Ali Alkanın 9 Şubatta yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalacak başkanlık için 10 Şubatta seçim yapılacak.
Alkandan boşalacak Yargıtay 1. Başkanlığı için 5 kişi adaylık dilekçesi verdi.
Buna göre, 10 Şubatta yapılacak seçimde, 3. Ceza Dairesi Başkanı Erdal Gökçen, 20. Hukuk Dairesi Başkanı Feyzi Altınok, 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 6. Ceza Dairesi Üyesi Ali Suat Ertosun ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Ekmekçi yarışacak.
Yargıtay Başkanı seçilebilmek için üye sayısının salt çoğunluğunun oyunu almak gerekiyor. İlk üç turda adaylardan biri yeterli çoğunluğu sağlayamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday dördüncü ve beşinci turda yarışacak. Bu turlarda da sonuç alınmazsa yeniden başa dönülerek turlara devam edilecek.
Yargıtay Başkanı Ali Alkan için 9 Şubatta veda töreni düzenlenecek. Alkan, törende veda konuşması yapacak.
Ali Alkanın özgeçmişi
Alkan, 9 Şubat 1950de Kızılcahamamda doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1973te mezun olan Alkan, askerliğini Antalyada yedek subay olarak yaptı.
Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Alkan, sırasıyla Pervari, Çayıralan, Haymana Hakimliği, Ankara Ticaret Mahkemesi Üyeliği ve Başkanlığı ile Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.
Alkan, 1997de Yargıtay Üyeliğine, 2009da Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Başkanlığına seçildi. 7 Mayıs 2012den bu yana Yargıtay Birinci Başkanlığı görevini yürüten Alkan, evli ve bir çocuk babası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here