Kötü Kiracı Ev Sattırır

0
262

Uzun yıllar çalıştınız çabaladınız kenara köşeye attıklarınızla birikim yaptınız ve sonunda yatırım için bir ev aldınız, belki evi alırken kredi de çektiniz.  Yatırımımın karşılığını çıkartayım veya kredisini ödeyebileyim diye evi kiraya verdiniz. Babadan kalan bir eviniz var ve evi kiraya vererek gelir sağlıyorsunuz çocukların okul masraflarını karşılıyorsunuz. Kayınvalideniz, rahmetli kayınpederinizden kalan ev için sizi görevlendirdi ve bir kiracı ile anlaşarak evi kiraladınız…

Kiracı başta kiralarını birkaç gün sektirse de düzenli ödüyordu ancak birkaç ay sonra ödememeye başladı. Önce telefon ettiniz, söz verdi iki gün içinde ödeyecem dedi. Üç gün sonra aradınız bir hafta süre istedi. Bir hafta sonra aradınız, şirketten paramı alamıyorum alınca öderim dedi. Bir ay geçti kira yok, ikinci ay geldi yine kira yok. Arada küçük bir rakamı yatırdı ve biraz daha beklediniz. Ama bir baktınız aradan üç-dört ay geçmiş ve borç gittikçe büyüyor. Bu arada gelecek kiraya dayalı yaptığınız planlarınız da alt üst oluyor ve kendi ödemelerinizi aksatmaya başlıyorsunuz.

Kiracınızdan kirayı yasal yollarla ödemesini talep edeceksiniz, ancak kiracıya 30 gün (bir ay değil) süre vermeniz gerekli. Eğer 30 gün içinde ödemezse ancak tahliye davasını açabilirsiniz. Kiracı ödemedi veya daha kötüsü gözünüzün içine baka baka yalan söyleyerek borcum yok dedi. Bir de kirayı ödeyeceğine kendisi de bir avukata gitti, İşte çileniz o zaman başlıyor. Bu defa mahkemeye başvurup itirazının kaldırılmasını ve tahliyesini talep etmeniz gerekli. Bir dava en az 3 ay ve ortalama olarak da 6 ay sürmektedir. Dava yoluna başvurulduğunda da kiracılar kirayı ödememektedir.

Davayı kazandınız. Kiracıya icra götürdünüz ancak bir baktınız ki kiracı kaçmış ve kaçarken de evinize oldukça önemli bir şekilde zarar vermiş. Kiraya vermeden önce boyattığınız duvarlar kir-pas içinde, yaptırdığınız parkeler de yerinden sökülmüş bir vaziyette. Ödemediği elektrik su borcu ile aidatlar da cabası. Alamadığınız kiraya mı yanmalı yoksa evininiz geldiği hale mi?

Belki en kötü senaryolardan biri bu. Elbette ki kiracıların büyük bir çoğunluğu düzgün ve ahlaklı insanlardır. Ancak bu türden olaylara da son zamanlarda hiç de karşılaşmıyor değiliz. Bu durumda ne yapmak gerekir?

Öncelikle sözleşmeyi yaparken mutlaka profesyonel bir danışmanınız olmalı. Mümkünse bir avukattan yardım isteyin. Çünkü emlakçılar tecrübeli olabilir veya bugüne kadar çok ev kiraya vermişsinizdir. Ancak kiraya vermeden hemen önce Yargıtay görüş değiştirir ve tecrübe bir anda hiç olur gider. Bu sebeple hukuki yardım şart !

Sözleşmeye yazacağınız şartları çok iyi belirlemeniz gerekir. Sözleşmede mutlaka kayıtsız ve şartsız bir muaceliyet şartı olmalı. Yani “kiracı bir kirayı ödemediği takdirde tüm kiralar muaccel hale gelir” yazılmalı, sakın ola iki kira üst üste ödemezse veya üç kira ödemezse muaccel olur diye yazmayın. Bir kefil hatta mümkünse memur veya asker bir kefil mutlaka istenmeli ve sözleşmede kefaletin süresi ile limiti yazılmalı. Tahliye taahhütnamesi de alınmalı. Ancak taahhütnamenin şartları mahkemelerce belirlenmiştir dikkatli olun.

Kiracınız kirayı aksatmaya başladığında dikkatli olun ve kiracınızı takip edin. Elektrik su borcunu ödeyip ödemediğine bakın, Yöneticiyi arayın aidat durumunu sorun. Baktınız tüm işaretler kötü yönde ve kiracınız verdiği sözleri tutmuyor, derhal bir avukata danışın ve yasal prosedürü başlatın. Notere başvurup ihtar çekmenin vakit kaybından başka bir şeye sebep olmadığını lütfen unutmayın. Hatta birkaç aylık kira birikmiş ise muaceliyet şartını da kullanın ki eliniz güçlü olsun.

Ancak bunları yaptıktan sonra kiracınızın hemen çıkmayacağını da bilin ve kiracınız ile uzlaşamaya çalışın, gerekirse ödemediği kiralardan vazgeçin ve çıkmasını sağlayın. Unutmayın ki zararın neresinden dönerseniz dönün kardır.

Eğer sağlam bir kefili varsa ve kefalet sözleşmeniz de geçerli ise, paranızı kefilden talep edin. Kefile baskı yapıp kiracının ödemesini sağlayabilirsiniz. Ancak avukata danışılmadan yapılan kira sözleşmelerinden alınan kefaletlerin %95’i sözleşme yenilendikten sonra geçersiz kalmaktadır dikkat edin.

Hukuk sistemimizde sürekli birileri diğerinden daha eşittir ve korunmaları gerekir. Tüketicinin korunması, işçinin korunması ve nihayetinde de kiracının korunması hukuksal bir prensiptir. Bu sebeple de; kiracıları çıkartmanın hukuksal olarak çok kolay olduğunu zannetmeyin ve önlemlerinizi baştan alın, uzun zaman kiracıları ile uğraşmak zorunda kalan kişilerin evlerini sattıkları da olmuştur. Mağdur olmayın!

Av. Eren Evren

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here