Miras Yemek Çok Zor

0
223

Anneden, babadan, atadan dededen bir toprak kaldı size. Bu toprak şehrin genişleme bölgesinde olduğu için bir anda değerleniverdi. Ne de olsa şehir içinde bina yapacak yer kalmadı ya, umduğunuzdan bile daha para eder bir hale geldi bir anda. Bir müteahhide versem bana dört daire verir, birinde ben diğerinde çocuğum oturur ikisini kiraya verir gül gibi geçinip gideri diye hayaller kurmaya başladınız, Ancak karşınızda aşmanız gereken bir engel var dağ gibi aşılması gereken. “Devlet Bürokrasisi”!

Miras kalan bir ev veya arazi parçasını kendi adınıza geçirmek çeşitli aşamalardan geçilmesi gereken zor bir süreç. Bu süreç içersinde bu iş için harcayacak paranızın ve daha da önemlisi sabrınızın bol olması gerek.

Önce adliye kapısından içinden girmeniz ve Sulh Hukuk mahkemelerine veraset ilamı için başvurmanız gerekecek

Başvuruyu bir dilekçe ile yapıyorsunuz. Tavsiyem bir avukata başvurarak birkaç günde bu işi halletmeniz. Yok ben kendi işimi kendim yaparım derseniz, veraset ilamınızı almak için birkaç ay bekleyebilirsiniz. Bu arada iyi bir haber, son yapılan düzenlemeler ile mirasçılık belgeleri artık Noterlerden de verilebilecektir.

Mirasçılık belgenizi aldınız, tapuya başvurdunuz “adımı tapuya işletin diye” ancak bu iş bu kadar kolay değil. Tapuda işlem yapmak için Tapu sizden öncelikle “veraset ilişik kesme belgesi” ve “rayiç durum belgesi ister”. Rayiç durum belgesi almak göreceli olarak daha kolay. Gidersiniz belediyeye varsa tüm vergilerini ödersiniz! Size rayiç durum belgenizi verirler.

Veraset ilişik kesme belgesi ile tam bir zulümdür. Vatandaş vergisini ödemesin diye konulmuş bir sürü kurallar zincirinin içine girersiniz. Önce miras bırakanınızın son ikamet ettiği şehre gitmeniz ve burada Veraset Vergisi işlerine bakan vergi dairesini bulmanız gerekir. İzmir’de 1978’den önceki ölümlere Kadifekale, sonrakilere ise yerleşim yerine göre Yamanlar ve 9 Eylül Vergi Daireleri yetkili.

Bu vergi dairelerinde bir dosya açtırmanız ve ölenin son ikametgahını kanıtlamanız gerekli. Bu da ancak son ikametgah Muhtarlıklardan alınacak bir belge ile mümkün ki, muhtarlar bu belgeyi vermeyi pek sevmiyorlar. Beyannameyi ise tüm mirasçılar imzalamalı. Bu kadar belgeyi ve imzayı tamamlarsanız verginizi ödeyip ilişik kesme yazısını alabiliyorsunuz. Yalnız bir konuyu da belirtmek gerekli, İzmir’de bulunan Veraset Vergi Daireleri memurları bu formalite işlemlerin ne kadar zor ve sinir bozucu olduğunu bildiklerinden genellikle güleryüzlü ve yardımseverler.

İlişik kesme yazısını ve rayiç durum belgelerini tamamladınız, artık Tapuya tekrardan gidip dilekçe fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisi ile başvurup mutlu sona ulaşabilir ve adınıza tapuyu çıkartabilirsiniz.

Veraset işlemleri ancak miras kalan bir yerin satım fırsatı çıktığında gündeme geliyor. Vergi daireleri de “nasıl olsa birgün buraya gelirler” düşüncesi ile bu vergiyi takip etmiyor. Oysa ki; bu prosedür daha kolay bir hale gelse, dileyen beyan edip vergisi ödese ve istediği belgeyi kolayca alsa sanırım hem devlet hem de vatandaş daha mutlu olacaktır. Bu kadar prosedür ve ispat işlemlerine hiç gerek yok. Ne de olsa kim kendisinin olmayan bir vergiyi boş yere ödemek ister ki?  

Av. Eren Evren 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here