Tüketiciler, Haklarınızı İyi Bilin

0
227

2009 yılını acısı tatlısı ile bitirdik ve 2010 yılına mutlu ve umutlu olarak girdik. Yılbaşı için kimimiz sevdiklerine hediye aldı, kimimiz sevdiklerinden aldı. Kimimiz yılbaşını evde geçirdi kimimiz de eğlence mekanlarında girdi yeni yıla. Hatta bazılarımız 4 günlük tatilin vermiş olduğu avantajla yılbaşı turlarına katılarak yeni yerler görerek başladı yeni bir yıla. 2010 yılının hepimiz için güzel bir yıl olmasını diliyoruz.

Ancak maalesef yılbaşında artan talep ile birlikte insanların iyi duygularını istismar eden pek çok kişi ortaya çıkıp aslında olmayan tatil paketlerini size satabiliyor veya bozuk ya da kalitesiz ürünleri hediye olarak almanıza sebep olabiliyor. Biz de; 2006 yılını 2007 yılına bağlayan yılbaşı aynı zamanda Bayram’a da denk geldiğinden eş dost hep birlikte bir yerlere tatile gitmeyi istemiştik. Tatili Vitrine çıkarıp internet üzerinden tur pazarlayan bir şirket aracılığı ile Pamukkale turunu ve Marmarisli Halıcı bir ailenin otelini seçmiştik. Tur paketi içinde Eğlenceli bir yılbaşı kutlaması, rahat ve konforlu bir otel ve yılbaşı gala gecesi dahi mevcuttu. Ancak otele vardığımızda otelin 5 yıl boyunca faaliyet dışı kaldığını, Kalorifer sisteminin bozuk olduğunu ve yemeklerin dışarıdan geldiğini öğrenince ilk şoku yaşadık ve sonra otelde insanlar görevliler ile kavga etmeye başlayınca, ısınmak için şöminede yakılan ateşe masa ve sandalyeleri atmaya başlayınca dolandırıldığımızı anladık. Hatta yılbaşı mağdurlarına ekmek arası maydanoz haberi ile tüm ulusal televizyon ve gazetelere bile manşet olmuştuk.

Bu gibi durumlar ile yılbaşı kutlamalarında, bayram tatillerinde, yaz tatillerinde istismar edilen, kandırılan ve belki de dolandırılan pek çok kimse var ve bu kişilerin pek çoğu kaderine razı bir şekilde ya yapılanları sineye çekiyor ya da dayanamayıp terk edip gidiyor. Ancak pek azı tur şirketleri ile hukuki mücadeleye giriyor. Oysa ki Tüketici Kanunu ve Paket Tur Yönetmelikleri bizleri çok iyi koruyor. Tatil için gittiğiniz otel rezervasyonunu doğrudan aldıysanız Oteli, tur şirketi aracılığı ile tur rezervasyonu yaptırdıysanız da otel ile birlikte seyahat acentesini dava edip mağduriyetinizi giderebilirsiniz. Çünkü mevzuatımıza göre; acente sözleşmeden doğan yükümlülüklerin gereği gibi ifa edilmemesinden dolayı sorumludur ve tur sırasında bir sorun çıktığında bunu alternatif yöntemlerle gidermek veya ödenen bedeli iade etmek zorundadır. Bu sebeple bizim hatamız değil otel böyle yaptı diyen acentelere karşı hukuk mücadelesi vermekten çekinmeyin, eninde sonunda siz haklı çıkarsınız.

Benzer bir şekilde tüketiciler aldıkları elektronik cihaz ve beyaz eşyanın bozuk çıkması halinde de yapabileceklerini iyi bilmiyorlar. Genelde ürün arızalı olduğunda ilk yapılan şey bulabilirseniz hemen teknik servise gitmek ve ürünü teslim edip servisin yedek parçayı temin edip arızayı giderinceye kadar beklemek oluyor. Kimi zaman geliyor ki, bozuk parçanın yurt dışından gelmesi haftaları hatta birkaç ayı bulabiliyor ve tüketiciler onca zamanı kaderine razı bir şekilde bekleyerek geçiriyor. Bir de büyük mağazaların yaptığı bir uygulama var ki tam anlamı ile yasalara aykırı. Büyük bir hipermarket veya teknoloji mağazasından bir ürün aldığınız zaman, genelde 30 gün içinde ürün bozulursa kendileri ilgileniyor ve lütfederek ürünün yenisini değiştiriyorlar ancak arıza 30 günden sonra meydana geldi ise beni ilgilendirmez gidin teknik servise diyerek vatandaşı başlarından savıp aradan çıkıyorlar

Oysa ki; yeni aldığınız pırıl pırıl parlayan cep telefonunuzu veya laptopunuz için onca para döktükten sonra birkaç ay içinde bozulduğunu görmeyi kim ister? Hatta sinir bozucu bir şekilde ürünün tamir edilmesini beklemek zorunda mıyız? Hemen yenisi ile değiştirtemez miyiz? Ya da illa ki bir ürünün üç defa mı bozulmasını bekleyeceğiz. Bu soruların cevapları Tüketici Kanununda mevcuttur.  Kanuna göre Garanti Süresi iki yıldır ve bu iki yıllık süre içerisinde bozuk çıkan bir ürünün bozuk olduğunu 30 gün içinde satıcısına bildirmeniz gerekir. Bildirdiğiniz takdirde, Ürünün bedelini iade almak, Ürünü Yenisi ile değiştirmek veya isterseniz ürünün tamir edilmesini talep etmek haklarına sahipsiniz. Yani bozulan ürünün tamir edilmesini beklemek veya buna katlanmak zorunda değilsiniz. Eğer aldığınız ürünü iade etmek istemediğiniz için iyiniyetli bir şekilde veya bu haklardan habersiz olduğunuz için mecburen ürünü tamire bıraktınız ise 15 işgünü içinde yedek ürün verilmesini ve 30 iş günü sonra da ürünün yenisi ile değiştirilmesi veya bedelin iadesini isteme hakkınız doğuyor.

Ürünün satıcısı değiştirme veya bedel iadesi talebini kabul etmiyor mu, o zaman değeri 938 TL’sına kadar olan ürünler için bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlığın içinde faaliyet gösteren Hakem Heyetlerine şikayet edip, değeri daha yüksekse de Tüketici Mahkemelerinde dava açıp haklarınızı alabilirsiniz, hatta profesyonel bir yardım ile nerdeyse ürün bedelinin yarısı kadar da bir tazminat bile alabilirsiniz. Şahsen ben hepsiburada.com adlı siteden aldığım ve bir aydır teknik serviste parça bekleyen Samsung x360 marka dizüstü bilgisayarım için bu yolları kullanacağım,

Av. Eren Evren

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here